SUP je zkratka pro Stand-Up-Paddle (jinak také paddleboarding), nebo-li počeštěně “pádlování vestoje”. Jedná se o aktivitu, která je známá milovníkům vodních sportů po desetiletí. Starší generace provozovala tuto disciplínu nevědomky na windsurfových prknech, když zrovna nefoukal vítr. Až donedávna byl paddleboarding převážně okrajovou a oddychovou disciplínou, které se věnovali surfaři, kiteři a windsurfaři ve chvílích, kdy neměli podmínky k provozování svých milovaných sportů. Obrovský rozmach začal teprve v posledním desetiletí, kdy se z paddleboardingu stal světový fenomén. Následkem toho se pro něj začalo vyvíjet mnoho specifického vybavení, organizovat závody a představovat nové disciplíny. V současné době má paddleboarding našlápnuto na to, aby se stal novým olympijským sportem.
Níže jsem vybral 8 důvodů, které z mého pohledu stojí za úspěchem a rychlím rozmachem tohoto sportu:
1) Široká cílová skupina – paddleboard si oblíbili lidé všech věkových skupin, rozdílných fyzických schopností i ambicí. SUP se dá pojmout jako odpočinková aktivita na dovolené, fitness aktivita tvarující tělo, dopravní prostředek při výletech a expedicích, ale i jako nástroj k plnění sportovních ambicí při rychlostních závodech, jízdě na divoké vodě, nebo surfování.
2) Bezpočet lokalit – protože žijeme na modré planetě, tak mají paddleboardisti množství lokalit k provozování svého sportu. Na paddleboard se dá naskočit všude – na bazén, rybník, moře, řeku. Každá lokalita nabízí něco jiného. Dokonce i na rozlohou malé a klidné hladině se dá s paddleboardem dělat spousta věcí – např. trénovat perfektní pivotové otáčky, cvičit rehabilitační cviky, nebo hrát SUP polo.
3) Stát je lepší než sedět – vodáctví je krásná aktivita. Pádlování na klasickém vodáckém plavidle sebou nese ovšem pro někoho nevýhodu – sezení. Pokud sedí člověk celý den v práci, není překvapující, pokud nechce sedět i při své volnočasové aktivitě. Paddleboardista má navíc díky stání lepší přehled o okolí – na řece vidí snáze za horizont a na moři spatří dříve přicházející vlnu, než ležící surfař. I z hlediska jízdy poskytuje stání paddleboardistovi výhodu, jak oproti surfaři, tak kajakáři. Paddleboardista nemusí oproti surfaři zvládat při chytání vlny pro začátečníky problematický take off, protože již stojí, když do vlny najíždí. I oproti kajákáři má paddleboardista určitou výhodu spočívající v možnosti pohybu po prkně – zatěžování různé části plováku poskytuje nečekanou manévrovatelnost.
4) Lepší pro tělo než posilka – při SUP člověk zatěžuje přirozenou cestou mnohé skupiny svalů – od palce na noze, přes břicho až po ramena. V kontrastu s klasickým cvičením v posilovně dochází k posilování většího množství svalů včetně těch malých a špatně viditelných, které mají ovšem často klíčový vliv na celkovou funkčnost těla a fyzickou zdatnost. Využívání mnoha svalů pramení z podstaty pohybu na paddleboardu – k jízdě je zapotřebí přenést hnací energii z listu pádla přes celé tělo až do nohou, které se dotýkají plováku. Není divu, že se aktivní jezdci a jezdkyně chlubí obvykle perfektní a přirozeně vypadající postavou.
5) Paddleboard zvládne víc, než od něj mnozí zprvu očekávají – začátečník bude sice první minuty na paddleboardu nejistý, pokud ale vytrvá, postupně začne zjišťovat co všechno se dá na kvalitním paddleboardu zvládnout. Komfortně zvládne celodenní mnohakilometrové výlety i dlouhé přejezdy na otevřeném moři. Se správnou technikou není pro paddleboard překážkou ani kdejaká věhlasná alpská řeka, či Trojský kanál. Není divu, že mnozí zapálení kajakáři se stávají ještě zapálenějšími paddleboardisty.
6) Počasí nerozhoduje – chuť provozovat nějakou aktivitu v době nevhodných podmínek pro jiné vodní sporty (bezvětří, malé vlny) bezesporu vedla k rozmachu paddleboardingu. SUP se dá provozovat téměř za každého počasí. Vše je otázkou vhodného oblečení jezdce a jeho odhodlání. Na klidné vodě je běžné jezdit v suchozemském oblečení, proto ani chladnější počasí není překážkou pro ty co nemají neoprén, nebo drahý suchý oblek.
7) Vejde se do kufru auta i do letadla – důvodem k popularizaci SUP byl dozajisté i příchod nafukovacích paddleboardů (iSUP – inflatable SUP). Kvalitní nafukovací paddleboardový plovák je lehký, tuhý a prakticky nezničitelný. Sfouknutý plovák se vejde i do kufru malého auta a bez problémů se přepraví jako běžné zavazadlo letadlem. Nafouknutí paddleboardu je otázkou několika minut.
8) Nabízí svobodu – protože paddleboard je lehké přepravit (iSUP), nevyžaduje žádnou specifickou lokalitu k provozování, není závislý na přízni počasí a dopraví jezdce i na nejodlehlejší místa, dává svému majiteli obrovskou svobodu.