Leash na kotníku zabíjí na řekách surfaře i paddleboardisty

Leash na kotníku zabíjí na řekách surfaře i paddleboardisty

Dost lidí si dává při paddleboardingu na divoké vodě, nebo surfování na řece leash ke kotníku. Cena za to, že neuplave prkno, může být dost vysoká.

Informovaní vodáci nechodí v proudu, protože se bojí zaklínění nohy na dně, kdy je člověk stržen proudem a nedokáže si nohu vyprostit. Záchrana od kamarádů je v tento okamžik často nemožná – kolikrát následné vyproštění těla trvá i několik hodin a to i v neextrémních podmínkách.

K utonutí tímto způsobem došlo například i na slalomovém kanálu ve Veltrusech, kdy se při riverboardingu zachytila anglickému turistovi noha s ploutví mezi umělou překážku naprosto nepravděpodobným způsobem. V daném místě je po pás vody a slalomové kanály jsou stavěny s ohledem na bezpečnost.

Leash na kotníku může způsobit naprosto stejnou situaci, pouze s tím rozdílem, že šňůra se zachytne o jakoukoliv překážku, nebo ve škvíře ještě snadněji.

Surfaři jsou zvyklí z oceánu, že je leash kamarád, takže ho berou i na řeky. Na řekách je ovšem účinnou ochranou před utonutím vesta a helma – leash spíše zabije. Smutným příkladem je river surfingová nehoda z Rakouska z řeky Koppentraun, kdy 41letý surfař utonul před zraky svých třech dětí a manželky po zachytnutí leashe o dno. Bohužel se nejedná o zdaleko jedinou nehodu tohoto typu. Většina utonutí při river surfingu nebo paddleboardingu na řece souvisí s leashem.

3 jednoduché rady, jak se neutopit přilepený na dně:

  1. Nepoužívat leash – s trochou praxe se lze naučit padat na prkno, aby pokaždé neuplavalo. I když prkno uplave, obvykle není zas tak složité ho v řece chytit. Za mě nejlepší řešení na všech tocích v ČR.
  2. Připnout si leash na paži, kam dosáhnu v případě potřeby druhou rukou.
  3. Připnout si leash na vestu, nebo k pasu přes rychloodepínací popruh, nebo jiným rychloodepínacím způsobem.