Výběr surfu nejen na řeku – materiál
Při pořízení surfu je materiál prvním parametrem, který budeme rozhodovat. Každá varianta má své výhody a nevýhody.
Pevný (obvykle epoxidový, ale může být i PU) surf
K výrobě epoxidového surfu se používá pěnové jádro (EPS, XPS, nebo XTR) a skelná, nebo jiná tkanina (např. uhlíková), která se prosití epoxidovou pryskyřicí smíchanou s tvrdidlem. Obvykle se používá i stringer z balzi, nebo překližky, který prochází středem surfu a určuje jeho profil a ovlivňuje tuhost.
Pokud nám surf vyrábí shaper, nebo se do výroby pustíme sami, dává nám varianta pevného surfu (epoxidového, nebo PU) nejvíce možností ve vydefinování jednotlivých parametrů.
Kromě přesného tvaru můžeme u pevného surfu ovlivnit i hmotnost, pevnost a pružnost. Tyto 3 parametry ovlivňujeme typem a množstvím daného materiálu (hustota pěny, tloušťka stringeru a glassing schedule – zvolená kombinace vrstev skelné tkaniny o různých gramážích).
Pevné surfy nabízejí největší potenciál pro výkonnostní surfing, ale jejich největší slabinou při river surfingu je jejich křehkost. Střet s kamenitým dnem nebo betonovým břehem často končí dingem, nebo jiným poškozením. Částečně se dá poškození zabránit použitím více vrstev skelné tkaniny, nebo zakomponováním zvláštních materiálů do glassing schedulu (např. použití dřeva, jako vrchní vrstvy). Také je možné při výrobě použít pěnové jádro s uzavřenými buňkami (XPS, nebo XTR), takže surf při poškození nenasaje vodu a není ho třeba ihned opravovat. Nejúčinnějším řešením, ale zůstává oblepení exponovaných míst surfu TESA páskou, i tak se některým šrámům nevyhneme. Nejznámějším shaperem v ČR je Vašek Holub z Venniesurfboards.cz.
Pěnový surf
Pěnové surfy jsou vyráběny výhradně v továrnách a shaper nám ho nevyrobí, nemáme tak možnost výběru přesného tvaru a dalších vlastností. Pěnové surfy bývají navrženy na menší vlny, proto mají vyšší výtlaky, což přináší výhodu při použití na slabších říčních vlnách. Také mývají měkčí railsy (zaoblenější hrany) tolerantní k chybám. Pěnové surfy jsou cenově dostupné a nejsou příliš náchylné na poškození, na druhou stranu nemají takovou tvrdost, tuhost, pevnost a hmotnost, jako mohou mít surfy epoxidové, či polyuretanové. Pěnový surf je výborný k tréninku v neideálních podmínkách, kdy je slabá vlna, nebo hrozí bezprostřední poškození surfu. Pro pěnový surf je možné v ČR zajít například do Decathlonu.
Nafukovací surf
Nafukovací paddleboardy jsou rozšířené, ale nafukovacích surfů je jako šafránu. Jejich největší výhodou je skladnost při cestování a téměř absolutní nezničitelnost. Při stejné délce mývají nafukovací surfy ještě vyšší výtlak, než surfy pěnové, proto reprezentují jedinou možnost na některých velmi slabých říčních vlnách. Vzhledem k technikým omezením, vycházejícím z použití nafukovacího materiálu, není možné vyrobit libovolný tvar surfu. Nafukovací surfy mají stejnou tloušťku po celé své ploše a jejich hrany jsou velmi výtlačné a zaoblené po celém obvodu, což vylučuje výkonnostní surfování.